تبلیغات
◄افسر جوان جنگ نرم◄ - جنگ جهانی در فضای سایبر، اولویت اول آمریکا
لطفا نظر خود ر راجع به محتوای این پایگاه بیان نمایید.با تشکر
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

جنگ جهانی در فضای سایبر، اولویت اول آمریکا


سایت "گلوبال ریسرچ" در گزارشی به قلم پرفسور "ایگور پانارین" نوشت: آمریكا پس از جنگ ستارگان به دنبال كسب هژمونی در جنگ سایبری است.
این گزارش می افزاید: قرارگاه سایبری آمریكا موسوم به سایبركام (CYBERCOM) قصد دارد تا از جنگ سایبری به جای اهداف عملیات نظامی زمینی، دریایی و هوایی استفاده كند.


رئیس‌جمهور اوباما و وزارت دفاع آمریكا در روز 5 ژانویه 2012 دستورالعمل راهبرد دفاعی را با عنوان "حفظ برتری جهانی آمریكا: اولویت‌هایی برای دفاع قرن بیست‌ویكم" منتشر ساختند.

این سند بالاترین اولویت راهبردی آمریكا را حفظ برتری جهانی آمریكا از طریق اقدامات تهاجمی در فضای مجازی برمی‌شمارد. كاخ سفید و پنتاگون صراحتاً هدف خود را ارتقای موقعیت جهانی آمریكا با حفظ برتری در فضای مجازی از طریق جریان اطلاعات و تاكتیك‌های جنگ سایبری اعلام می‌دارند.

از این‌رو، دولت اوباما پروژه ‌جاه‌طلبانه برتری جهانی خود را در دستور كار دارد كه در واقع جایگزینی برای پروژه "جنگ ستارگان" رونالد ریگان و "جنگ علیه تروریسم" جرج بوش پسر خواهد بود؛ یعنی "جنگ جهانی در فضای مجازی".

باراك اوباما رئیس‌جمهور آمریكا 5 ژانویه امسال در پنتاگون نطق عمومی ایراد كرد و بحث "بازنگری راهبرد دفاعی" را مطرح ساخت. ایگور پانارین نویسنده و تحلیل‌گر مسائل سیاسی معتقد است كه دكترین نظامی جدید واشنگتن بر كسب برتری آمریكا در فضای مجازی تمركز دارد.

آمریكا اولین كشوری بود كه علاوه بر سایر میادین جنگ نظامی از جمله زمین، دریا، هوا و فضا به فضای مجازی نیز به مثابه محیط جدیدی برای عملیات نظامی نزدیك شد. این مفهوم به سال 1998 برمی‌گردد، اما پس از وقوع جنگ اوت 2008 در اوستیای جنوبی به یك طرح واقعی تبدیل شد كه البته لازم به ذكر است نتوانست نقش خود را برای آمریكا و متحد واشنگتن در منطقه؛ یعنی گرجستان به خوبی ایفا كند.

اواخر ماه مه سال 2009 ، باراك اوباما پست هماهنگ‌كننده فضای مجازی را در دولت نهادینه كرد كه ایشان همواره باید در جلسات شورای امنیت ملی و شورای اقتصاد ملی حضور می‌یافت. در همان ماه، قرارگاه سایبری آمریكا نیز پا به عرصه وجود گذاشت كه مقر آن در "فورت مید" مریلند بود و ریاست آن را ژنرال "كیت الكساندر" (Keith Alexander) از نیروی زمینی آمریكا برعهده داشت. لازم به ذكر است الكساندر با حفظ سمت همزمان رئیس سازمان امنیت ملی، قدرتمندترین سازمان اطلاعاتی آمریكا نیز بود.

آژانس امنیت ملی/ سرویس امنیت مركزی (NSA/CSS) مهم‌ترین سازمان اطلاعاتی آمریكاست. این سازمان در 4 نوامبر 1952رسماً فعالیت خود را آغاز كرده و مسئولیت جمع‌آوری اطلاعات نشانه‌ای و ارتباطات خارجی، به‌كارگیری سیستم استراق‌سمع پلكانی به عنوان تجهیزات فنی اصلی را برعهده دارد. سازمان امنیت ملی (NSA) با استفاده از عوامل رده پایین خود در نروژ، قبرس، قرقیزستان و كشورهای حوزه بالتیك به صورت مخفیانه ارتباطات الكترونیكی روسیه را تحت نظر دارد.
قرارگاه سایبری آمریكا موسوم به سایبركام (CYBERCOM) قصد دارد تا از جنگ سایبری به جای اهداف عملیات نظامی زمینی، دریایی و هوایی استفاده كند.

واحدهای اطلاعات ویژه و جنگ سایبری و نیز ساختارهای فرماندهی در درون نیروهای مسلح آمریكا تشكیل شده‌اند از جمله قرارگاه سایبری نیروی زمینی/ ارتش دوم.

جنگ سایبری دریایی از طریق قرارگاه سایبری نیروی دریایی مستقر در ناوگان دهم آمریكا كنترل می‌شود كه البته قبلاً منحل شده بود اما دوباره تشكیل گردید.

قرارگاه سایبری نیروی هوایی همان نیروی هوایی بیست‌وچهارم موسوم به سایبر نیروی هوایی است. تفنگداران نیروی دریایی آمریكا نیز قرارگاه سایبری خاص خود را دارند.

بخش تحقیقات فنی وزارت دفاع آمریكا موسوم به آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (DAPRA) هم‌اكنون در حال تكمیل پروژه میدان سایبری ملی است: "ماكت اینترنتی برای شبیه‌سازی جنگ و اطلاعات سایبری". پروژه میدان سایبری با هدف آزمایش تاكتیك‌ها و تكنیك‌های جدید از طریق بازیهای جنگ سایبری و نیز آموزش نیروهای سایبری طراحی شده است.

ضمناً، راهبرد جدید مستلزم توسعه سلاح‌ها و ابزارهای سایبری جدید از قبیل ویروس‌های غیرفعال‌، برجهای دیده‌بانی سایبری و غیره است.

قانون‌گذاران آمریكا قانون جدیدی را تنظیم كرده‌اند تا از طریق آن دولت و فعالیت‌های نظامی را با هدف حفظ برتری آمریكا در فضای مجازی كنترل كنند.

یكی از مهم‌ترین روندها در حال حاضر ساده‌سازی روند تصمیم‌گیری برای عملیات‌ها و اقدامات تهاجمی جنگ سایبری است. در گذشته، آغاز یك حمله سایبری منوط به كسب اجازه سلسله‌مراتب از رئیس ستاد مشترك ارتش گرفته تا وزیر دفاع و شخص رئیس‌جمهور بود. اما طبق قوانین جدید، برای انجام چنین عملیاتی روند تصمیم‌گیری هم‌اكنون بیش از 10 دقیقه زمان نمی‌برد. این قانون عمدتاً عملیات‌های روانی را مورد توجه قرار می‌دهد كه مخاطبان خاصی از كاربران اینترنتی را هدف می‌گیرد.

قرارگاه سایبری اوایل دسامبر 2011 تمرین شبیه‌سازی را پیاده كرد كه در نهایت نیز مورد تعریف و تمجید ژنرال الكساندر قرار گرفت. در این تمرین بالغ بر 300 كارشناس حوزه سایبری حضور داشتند كه به عنوان نیروی قرارگاه سایبری و عوامل "دشمن" انتخاب شده بودند و تاكتیك‌های دفاعی و تهاجمی و نیز برنامه‌های هماهنگ‌سازی را تمرین می‌كردند. عملیات دفاع سایبری شبیه‌سازی شده آمریكا در مركز تمرین و آموزش نیروی هوایی در منطقه "نلیس"(Nellis) ایالت نوادا برگزار شد و این در حالی است كه عوامل دشمن فرضی قصد داشتند تا از مراكز دوردست به شبكه سایبری آمریكا نفوذ نمایند.

در اندكی بیش از یك هفته، طرفین تلاش كردند تا پیروز این میدان باشند و طرح‌ها و نقشه‌های یكدیگر را خنثی كنند. ضمن اینكه، بازیگران با برگزاری جلسات توجیهی روزانه پیشرفت و عملكرد خود را ارزیابی می‌كردند. هدف از این تمرین، اجرای سناریوهای مختلف در كوتاهترین زمان ممكن براساس اقدامات و ضداقدامات احتمالی دشمن فرضی بود. مقامات وزارت دفاع این تمرین را كاملاً موفقیت‌آمیز دانسته و به كارشناسان قرارگاه سایبری به خاطر مهارت و كار تیمی عالی تبریك گفتند.
عجیب اینكه، تمرین قرارگاه سایبری در همان زمانی اتفاق افتاد كه روسیه موج بی‌سابقه‌ای از اعتراضات خیاباتی را از پس از برگزاری انتخابات پارلمانی ماه دسامبر گذشته تجربه كرد. به نظر می‌رسد بتوان گفت این اعتراضات كه هزاران نفر را در اغلب شهرهای اصلی روسیه به خیابانها كشاند تا حدود زیادی سازمان‌یافته بود و از طریق شبكه‌های اجتماعی اینترنتی همچون فیس‌بوك واقعیت یافت.

منبع:‌ مشرق:: مرتبط با: دفاع سایبری , جنگ نرم , مقابله با جنگ نرم , فرهنگی , اجتماعی , عمومی ,
نویسنده : ◄افسر جوان جنگ نرم◄
تاریخ : پنجشنبه 1 تیر 1391

 
تماس با ما